Yerli yerinde.Söz dilinde.

Yerli yerinde.Söz dilinde.

Arzular, istekler, dilekler zihnimizdeler. Her gün bir yerde yenilerinide katmaktalar. Elele tutuşan düşünceler. Birbirleriylede çekişirler. Galip gelenler en öndeler. Kimi bulur yürür. Kimi dünden unutulur. Ömür vefa eder kimine. Kimi cefa eder bulduğuna. Kimi sefa sürdürür gördüğüne. Nihayetinde yaşam. Giyim, kuşam. Bulduğunu tüketir birer goşam. Ne yetinir bulduğundan. Ne fark eder doyduğundan. Herşeyin yenisinden. Daha çoğundan. Bu günkü olanlar. Yarın gelince ne olurlar. Bilmez hayatın falını. Kızınca kırar fincanı. Sıkılır canı. Tutar figanı. Bu günün var bir de yarını. Toplayarak git önünü, arkanı. Güngelir hatırlatır zamanı. Görünce hatırlarsın hatanı. İş işten geçer, baki sanma bu hanı. Kimi satar. Kimi alır. Her yeni gelen gördüğüne bakar. Canım gülüm diyenler. Güngelir ne seni hatırlar. Ne sözüne bakar.

Yaz der yazarsın kalemin. Kim hangi haftada ne çeker gönlün. Bir masal gibiydi geldi geçti ömrün. Unutuldu dünden kalan sözün. Ne akıtır yaşını gözün. Gamsıza gün doğar yürüyün. Tutun kollarından düşmeyin. Dağ, taş, dere, tepe. Sığmaz yaşadıkların bir küpe. Anlatılanlar olmaz kulağa küpe. Gelmeyen gelmesin varsın ipe, sapa. Şişenin ucundaki tıpa. Çekince fışkırır içindeki etrafa. Sen sen ol, menfaate olma kul. Hayat yolunda mektep çok. Okumayana cahillik çok. Deme sakın bu sözlere karnım tok. Açlık dağılmış. Günlere yayılmış. Her gün kapını çalarmış. Varsa doyarmış. Yoksa bakarmış. Ayır varsa bu günden yarına.Zeval gelmesin olaki canına. Sen git doğru yoluna. Helalinde girsin boğazına. Örnek olsun yeni nesillerine.

Duralım, mola verelim. Arada bir fıkralara bakalım.Nelerden bahsetmiş vakıf olalım.

Sendeki Alacağım Başka

Nasreddin Hoca bir gün yolda giderken eski tanıdığına rastlar.
Adam vaktiyle Hoca’dan borç para almış; ancak ödememiştir.
Bu sebeple de pek ortalarda görünmemektedir. Hâl hatır sorduktan sonra Hoca;
“Mehmet Efendi, benden aldığın borcun üzerinden epey zaman geçti. Haydi artık öde de kurtul.” der.
Mehmet Efendi ezilip büzülür. O sırada yanlarından geçmekte olan bir adam Mehmet Efendi’ye acır ve onu Hoca’nın dilinden kurtarmak için;
“Hoca, sen onu bırak. Esas borçlu benim.” der.
Öfkelenen Hoca münasebetsiz adamı uyarır: “Sendeki alacağım başka, o biraz dursun. Benim bundan alacağım var. Ben onu istiyorum.”

Sözümüz söz olmalı. Sözümüz sözünü zamanında yerini bulmalı. Sözümüzden kaçmamalı. Nerede ne zamanlı. karşımıza çıkar ne belli.?
El elden kaçar. El bulduğunu etrafa saçar. Ele kanan kalınca naçar. Aval, aval etrafa bakar. Her gördüğüne karışanlar. Kendisi için savunacak bulamazlar. Atılır taşlar. yarılır başlar. Çare olmaz akan yaşlar. Sen sen ol derler gardaş. Sözün söz olsun sırdaş. Yola en iyi yoldaş. Aklın sana fikirdaş. Kendin kendine danış. Baktın olmuyor bu yarış. Önce kendinle barış. Bırak gitsin yolunda karış, karış. Güngelir görünür yolun sonu. Yavaş, yavaş, tanıdın onu, bunu. Hızlı giden belki karıştırdı sağını, solunu. Unutur yol başlarında gördüğünü. Anlamaz ne tez o yoldan geçtiğini. Özümsemeli her özümüzü. Düşünmeli yarın için her iki gözümüzü. Yaş akıtan çok olur, bulamayız silenimizi. Hep hatırlayalım birbirimizi. Güzel görelim kaderimizi. Güzel bulalım yarınımızı. Bu günden yarına çalan sazımızı. Güftelerle süsleyelim türkümüzü. Hoşlayalım, beşleyelim hepimizi.

Uzatmadan keselim. Bıktırmadan bitirelim. Az söyleyip, çok anlatalım. Her zaman etrafımıza bakalım. Dostlarımızı unutmayalım. Arada birde hal hatır soralım. Kısa gün tez gelir, çabuk geçer. Her insanın başına bir gün aklar düşer. Bu gün böyle diyenler. Yarın nerede, neler görürler. Kimi tanınırlar. Kimi unutulurlar. Bir güzel anı, hoş sohbetler. Kimbilir nerelerde neleri hatırlatırlar. Yok olmaz öyle deme. Başını kuma gömme. Kaldır bak kendine. Ne tarafa düşmüş ayna. Bu gün geçer dersin çal, çal, oyna. Durup birde kendine baksana. Yollar bakar sana. Kimi içine, kimi dışına. Sal kendini güzeliklerin içine. Tatlı dili, güleryüzü, kat kendine. Bakma başkasının anlayıp, anlamamasına. Bilirse ki gönlün hakikat dostuna. Nazı geçer isteğine, arzusuna.

Yarınların bekledikleri, iyilerle karşılatırsın sizleri.

Muhabbetle kalın

Güven Gürbüz
23 Nisan 2023
Şebinkarahisar / Ankara.

Bir cevap yazın