ŞİMDİ

ŞİMDİ

Bunlarıda mı görecektik dediğimiz günleri, ayları, gördük. Yıl bitti, gitmesi gereken yine gitmedi. Malumun kimin anası olduğunu dahi bilemediğimiz Korana’nın, hayatımızda bıraktığı, bırakacağı,bırakmaya devam ettiği izler, belirginleşmiş, kalın çizgilerle yaşam sürüyor.

Nefes almanın ne demek olduğunu anlarken, nefes vermenin de ne demek olduğunu maskeyle pekiştirdik. Maskeyle dostluğumuzun bizlere çok şeyler kazandırdığını, aşıyla kalkanlarımızı da oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Koranaya yenik düşenlerimiz oldu. Onları rahmetle anıyoruz.

Bilimin geldiği noktada bir çok soru işaretleri kafamızdan silinmese de, o’nun ürettiği çarelerle yol almak zorundayız. Bilimin ışığında yol alan kaybolmaz. Yaradanın insanoğluna sunduğu en büyük hazine olan Us’un, bilimsel araştırmalarının sonuçlarına sarılmak durumundayız.

Dışarıda gezen görünmezlerle mücadelemiz devam ederken, görünen o’ki, mücadelede ortak hareket etme bilinci, tarzı, şekli vs.vs. ise tam oturmadı yerine. Korana denilen görünmezlerin organlarımıza zarar verme saldırısına karşı savaşımız da ortak mücadele elzem oldu.

Küresel iklim hareketlerine bağlı olarak gelişen yaşam döngüsüne zarar veren unsurlar düşüncelerdeler. Sera gazlarının atmosferde yarattığı tahribatın mümessilleri kirliye çare bulup paklamalılar. Doğayı kirletenle, insanı ayrıştıran, çare varken çaresizlik yaratanlar da hep bir araya gelmeli. Akıllarını başlarına almalılar.

Evlerine kapanan insanoğlunun, birbirlerinden uzaklaşması, hasretliği anlatması, kitaplaştırması, sonra okutması, kolay olmasa da, umursuzlukları ile sahnede dolaşanlara da baktıkça, hayatın izleri hüküm sürmeye devam edecek. Bir yanda ise yaşam mücadelesinde süren adam kayırmacılıklar, kendine özdeşler uğruna dağıtılan payeler, sokağa atılan işsizler. vs.vs.vs…

Şiirlerimizle birlikte araya bir es koyarak devam etme bölümündeyiz.

ŞİMDİ

Feleğin ipine çamaşır asanlar.
Kurudu beyler, gelin, toplayın şimdi.
Rüzgar ekipte, bak, fırtına biçenler.
Kirliye çare bulun, paklayın şimdi.

Doğayı kirleten, insanı titreten.
Ayrıştırma. Yanyana getirin şimdi.
Çareyi çaresizliğe dönüştüren.
İlimi, irfanı da toplayın şimdi.

Koşun dostlar koşun, koşun, diyemezsin.
Sırtın dönük, dostun yüzünü gör şimdi.
Hasretliği böyle de öğretemezsin.
Yaz kitapları da haydi, okut şimdi.

Arsıza makam verdin, gamsıza mevki.
Geniş koltukları bol, bol, dağıt şimdi.
Diyecek çok, gelin haydi bir araya.
Sokağa atılacak kalmadı belki.

Ne ararsın ki, kalmadı, ondan, bundan.
Medet yaradandadır. İsteyin şimdi.
Bile, bile, kul hakkını yiyenlerden.
Gelinde dünyada, hesap sorun şimdi.

Çaresizlikten çareye çare olmaz.
Çareyi çarelerden arayın şimdi.
Gün gelirde günler, ilim, irfan yetmez.
İyi bakıp, kendinizde bulun şimdi.

Herşey benim, her şey bende, diyen zatlar.
Pencereden melul, melul, bakar şimdi.
Kulları hayır kapısından kovanlar.
Kendini de imtihana çeker şimdi.

Güven der adam yerine koymadılar.
Hak yiyenler hakkını düşünsün şimdi.
Gözleri hepten yükseklerde gezenler.
Yerin yüzünü arar bulamaz şimdi.

11 Nisan 2020

Güven Gürbüz – Ankara

Çare bulmakla, çareyi uygulamakta, sorun teşkil ettiğinde vay halimize diyoruz. Yaradana sığınıyoruz. Kul hakkını yiyenlere gözümüz takılırken bir ara, sonra çaresizlikten çare olmadığını da anlamamız gerekiyor. İlim ve irfanın da yetmediğini gördüğümüz de ise, kendimizde ne gördüğümüz de öne çıkıyor.

Herşeye rağmen böbürlenmeye, gözleri yükseklerde gezenlere, doğaya hasret kalanlara, hak hukuk yemeye devam edenlere vs.vs. de tanık oluyoruz. Kendini imtihana çekmeleri gerekenlerin de olduğunu hatırlıyoruz. Kimlerin kimleri adam yerine koymadığını, kulları hayır kapısından kovanların da olduğunu gördükçe, üstü kapalı da olsa anlıyoruz. Onların da, anlaması gerekenlerinin, daha çok olduğunu düşünmekte haklı değilmiyiz? İlahi adaletin tek hüküm sahibi yaradanımız elbetteki biliyor. Anlaması gerekenler hala anlamayabilir.

İnançlarımızla bir bütün olarak ruhani dünyamız çok şeylerin farkında, farkında olmayanların da fark etmeleri nihayetinde uzun sürmüyor.

Yüce yaradanımız bizleri zorluklarla imtihan etmesin.

Yaradanımız hayırlı selamet dolu bir yaşam ihsan eylesin hepimize.

Sağlıcakla kalın.

Güven Gürbüz

10 Ekim 2021

Şebinkarahisar – Ankara

Bir cevap yazın