Bayramları bayram yapan

Bayramları bayram yapan..”

Birlik ve beraberlik duygusunun ön plana çıktığı, gelenek, görenek, örf ve adaletlerle bezenmiş, sevgi hamurunda yoğrulmuş, saygı ile pişmiş, tadına doyum olmayan, insanlığımızın özünde yatan manevi değerlerin nadide örneğidir bayramlarımız.

Bir bayramdan bir bayrama geçen zaman, her bir gelecekteki bayrama taşıdığı özlemi artırma isteği, bayramların değerini ve önemini anlamakla başlıyor. Çocuklarımıza aşılayabildiğimiz manevi gücün de sihirli bir tılsımı, bir dokunuşu, ruhen canlılığında bir örneği.

Yaşamın gayesini oluşturan en güzel tadlar, birliğin ve beraberliğin kuvvetli hislerle sahip çıkılmasından doğuyor. Özlemlerin kavuşmayla giderilmesi, tadımların hep birlikte yapılması, hep birlikte yaşamın gayesine ortak olunması, bu manevi gücün yaşatılmasının da bir gereği olarak ortaya çıkacaktır.

Hatırlanmak en güzeli. Şimdilerde kavuşamayan ellere, ulaşılamayan bire bir sohbetlere, sevginin ışıltısının yansıtılamayan göz göze gelmeler. Her ne kadar da teknolojinin aracılığı ile duvarlar aşılmaya çalışılsada, yüz yüze olmanın, göz göze durmanın, kucak kucağa sarılmanın, doyasıya yanaklarından öpebilmenin, uzanan büyüklerin ellerini incitmeden öpebilmenin, çocukların sessizce uzanan başlarını okşamanın, onlara haşlık verebilmenin yerini ne tutabilir ki..?

Bayramlar güneşin yeryüzünü ilk ısıttığı gün gibi, bayramlar aydınlığın en ucra köşeyi aydınlattığı nurlu bir ışık gibi, bayramlar sevginin varlığını anlatan, duyguların zirve yaptığı, hatırlanmanın, değer verilmenin, özlemin, hasretliğin anlamı, kavuşmanın hazzı, özlemin varlığının ispatı..

Geçmişin hatırlanması bazen. Aramızda olmayanların, şimdilerde, hüzünle zihinlerimizde ki sessiz çığlıkları. Bir görünüp, bir kaybolan yüzleri. Kavuşma anları, hoş sohbetleri, tatlı bakışların, tebessümlerin çağrışımı. Ve sonunda düşüncelerin yumak, yumak, halinin çözülüşü. Zihnimize giydirdiğimiz rengarenk renklere bürünmüş, ilmek, ilmek, ördüğümüz giysinin altında kendimize bakışımız. Hangi durakta nereye bakamadığımız, yetişemediğimiz araçlar, trafikte kayboluşumuz, yayalarla araçların arasındaki çaresiz koşuşturmacalarımız. Gözlerimizi açıp hayata baktığımızda ilk soracağımız soru.

“Ben nerede duruyormuşum..?”

Yazılarıma yine yazdığım şiirlerden de eklemelerle renk katmak isterim.

” BU BAYRAMDA..

Hangi bayramdı bilmezsin.
Biri yoktu aramızda.
Bu yılda aynı.
Kalmaz mı olacaktı hatırımızda?
Yarında aynı, yarından sonrada.
Yarınki yarınlarda da..
Sormaz hiç gideni.
Gelenlerle bir aradayız.
Bu bayramda.

*

Solgun bir çiçeğe dökülen su gibidir.
Canlanır bir an.
Bakma resimlere öyle..
Canlı değil, canlanan hayalinden.
Seni, sana anlatan. Düşmeden koşan.
Düşlerinden doğan.
Kalmadı be.. Nerede…?
Bu bayramda.
O’eski bayramlardan geriye kalan..

*

Bağrındaki ateş kor, kor, olup.
Yakınca elini, eteğini..
Kafesteki kuş gibi çırpınıp,
Açmak isterken göğüs kafesini..
Bilinmezlerde, birileri vardır..
Bekle. Tutacak bir gün elini.
Hani o eski bayramlar deyip,
Bu bayramda.
Verecek eline belki en son harçlığını.

*

Dalga geçme gönül benimle.
Düşünme çok.
Her ömürde bayramlar olacak.
Bir papatya misali açacak..
Ne toprak ister, Ne su.
Maneviyattan beslenecek.
Kimi düşlere, kimi kuşlara.
Bu bayramda.
Kimi uçuşan yıllara bakacak..

*

Hadi ver elini yeter.
Bu bayramda bak böyle geçecek..
Küsme aynalara.
Onlar, dost bildiklerin gibi,
Yalan söylemeyecek.
Bu bizim bayram ilahimiz..
Neşede, sevinçte, hep bizleri söyleyecek.
Giyin haydi yeni esvablarını.
Bu bayramda..
Belki bir daha seni bulamayacak..

Güven Gürbüz
05 Temmuz 2016 “

Bayramdan bayrama yazılacaklar elbetteki bu kadar olmayacak. Daha çok yazılacaklar olsada, az söz ile çok anlatmakta gerekiyor bazen. Keza anlayan kadar anlatmakta gerek. Anlamayana anlatmakla, anlatmadan anlayana da rastlayacağız. Ancak şu bir gerçek ki; Bayramların manevi değerini kavrayabilmek için, yüreğimizde bir şeylerin olması gerektiğine inanmak gerek. O’yoksa hiç bir şey yok. O’nu da başka bir yazıda inşallah..

Bayramınızı en içten dileklerimler kutluyorum. Daha nice bayramlara daha kavuşmanızı cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum.

Sağlıcakla kalın.

Güven Gürbüz

18 Temmuz 2021 / Çankaya – Ankara

Bir cevap yazın