ACI VE ELEM. BİLMEM NASIL SÖYLESEM.

ACI VE ELEM. BİLMEM NASIL SÖYLESEM.

Asrın felaketinin ardından gözyaşları sel oldu aktı. Canlar toprak oldu. Çocuklar yetim kaldı. Bir çoğu kurtarılamadı.Sakat kalanlar, yaralanlar, evsiz barksız kalanlar, aç, susuz, üst, başsız yok, yoksul.Söylemlerimizle, yapılanlar, yapılamayanlar, soru işaretleri ile gündemin en tepesinde kaldı.

Ülkemizin ve insanlarımızın üzerinde derin izler yaratan deprem olgusu, yıllardır bilinen, söylenilen, konuşulan ve her nedense etkilerine karşı savunma alanlarının geliştirilmesi ve yapılaşmalardaki hayati unsurlara etki edecek faktörlere karşı aksiyon planlarının tam anlamıyla hayata geçirilemediği acı gerçeğini bir kez daha yaşadık ve gördük. Hayati yaşam alanlarımız üzerinden tasarruf olmayacağını, yatırım alanlarının bu kaynaklar üzerinde aktive edilerek, dayanıklı yapı stoklarına ağırlık vermenin önemi artmıştır. Japonya örneği ile dünya bunu kabul etmiştir.

Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından yardım elleri ırmak gibi aktı. Gelişmiş cihazlarla arama kurtarmalar gerçekleştirildi. Medya sahada an be an canlı yayınla felaketi görüntüledi. Sahada görev alan akutçularımız, madencilerimiz, STK lar, güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere A dan Z ye tüm unsurlar ayakta, gece, gündüz demeden görev aldılar. Halkımızın her bir bireyi depremzedeler için yardım elini ne kadar uzatabilirse o kadar uzatmaya çalıştı. Yek vücut olduk. Kenetlendik. Birlikte tüm zorlukları aşacağız. ‘

Memleketimiz Şebinkarahisar’ın merhamet ve şefkat dolu elleri, asrın felaketinde üzerine düşen insani görevinin bilinciyle hareket etti. Sivil toplum kuruluşlarımız hep birlikte hareketle, yardım malzemeleri, teknik ekip, ekipman, deneyimli insan gücü ile sahada yerini aldı. Vazifelere koştu. Destek verdi. Vermeye devam ediyor. Şebinkarahisar İlçe Jandarma Komutanlığında görevli kahraman komandolarımızı, deprem bölgesindeki çalışmalara destek olmak üzere Kahramanmaraş’a uğurlandı.Şebinkarahisar Kaymakamlığı ve Şebinkarahisar Belediyesi organizasyonunda gerçekleştirilen yardım kampanyasında hazırlanan TIRLAR deprem bölgesine gönderildi.Şebin’de bir Rezidans bina depremzedelerin kullanımına sunuldu. Şebinkarahisar Kaymakamlığı koordinesinde deprem bölgesinde depremzede’lerin zorlu kış şartlarında ısınma ihtiyacını gidermek için 1 adet odun yüklü tır Deprem Bölgesi’ne gönderildi.vs.vs.vs.. Daha bir çok faaliyetlerle insani görevler yerine getirildi, getiriliyor.

Yıldızların altındaki çığlığımızdı bakışlarımız.
Yıldızlar kayboldular. Sakladı hepsini gözkapaklarımız. Ne kadarda masumuz.

Bir resime bakarak yazmak geldi içimden bir çift söz. O’sözü düşündüm sonra. Evirdim aşağıya, çevirdim yukarıya. Girer belki dedim bu yazıya.

Yıllardır bakarız. Çığlığımız olur bakışlarımız. Gökyüzüne uzanırız. Yıldızlara bakarız. Yıldızların biri kayar, diğeri çıkar. Bazen o kadar çokturlar. Sayılamazlar. Saydırmazlar. Sayamadan daha kaybolurlar. Çok yüksekteler. Uzanamaz eller. Ulaşamaz sözler. Beynimizden fışkırırcasına çığlıklar. Gecenin karanlığına karışırlar. Çok şeyler anlatırlar. Kelimeler kendi alfabesinde yazılanlar. Sözler kainatın içine kazınanlar. Daha önce hiç bir kitapta yer almamış şiirler. Manzumeler. İnci tanesi gibi her birileri. Yıldızlar kayboldular deriz. Kapanır göz kapaklarımız. Kendi içimize saklarız. Düşündüğümüzde şöyle bir. Düşündüğümüzüde söyleyememekteyiz. Kaybolup giderken yıldızlar, kapanırken gözdeki kapaklar, birde kendimize bakar.Sakladı hepsini gözkapaklarımız. Yalvar, yakar. Sonunda en son karar. Ne kadarda masumuz…?

Yaşamın içerisinde bizler. Yaşamın gerekliliklerini ister, bekler. Bize bizden beklediklerimizi esirgeyenler müsebbibleridir.İnsana insanca yaşamı hak görmek vicdanında bir parçasıdır. Merhamet, şefkat tohumlarının meyvesidir. Ekilen yerde biter. Suladığımız her bir gün yarına yeşerecek bir filiz gibidir. O filizler bizim geleceğimizdir. Geleceğimizi bizden çalmasınlar. Aklını başına alması gerekenler almalı. Adımlar ertelenmeden atılmalı. İnsanların yaşam alanlarında insanca yaşaması için tüm gayret ve çabalar konmalı. Olaylardan ve insanlardan ders alınmalı. Hayat dersinin tekrarı olur ama hayatın dönüşü olmayabilir. Hayata değer, insana değer. Her zaman var olsun. Önce insan diyenler.

Bu günden tezi yok önlemler alınmaya başlansın.Gelecekte de inşallah bir daha böylesini bir felaket görmemek üzere karar alıp, bu kararı uygulamak üzere aksiyonlarla birlikte harekete geçilsin. İnsanlığı ve insanları düşünen yöneticilerle birlikte elele vererek geleceğe emin adımlarla yürünsün.

Depremde hayatını kaybedenlere allahtan rahmet, geride kalanlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm yardım ellerinin sürekli uzatılarak, bu zorlu sürecin aşılmasında destek olunması gerekliliği aşikar olmuştur. Devlet millet elele vererek tüm zorlukları aşacağız. Allah felakete uğrayan halkımızın yar ve yardımcısı olsun.

Güven Gürbüz

11 Şubat 2023

Şebinkarahisar / Ankara

Bir cevap yazın