ANLAYANA SELAMET, ANLAMAYANA ZAHMET.

ANLAYANA SELAMET, ANLAMAYANA ZAHMET.

Eğitime ve öğretime atılan adımlar, kültürel gelişime katkı, İlime, bilime yatırım demek. Yetişmiş insan kaynaklarının hayata geçirilmesi, verimliliği, iş gücüne katılımı, etkinliği, üretkenliği, başarısı, motivasyonu,vs, vs. Bir çok faydaları ile topluma dinamizm kazandıran adımlar olarak, her zaman söylenir, söylenir, söylenir.

Tarih boyunca tüm zorluklara rağmen başarıyı yakalamak uğruna verilen çabaların ve gayretlerin ürünü yetişmiş insan gücü, bu emek ve çabalarının semeresini elbetteki almalıdır. Bu güç öyle bir güç ki, yeni nesillerin kaliteli, bilgili, aydın, ilgili, bilgili, merhametli, şefkatli, bireyler olarak yetişmesi, güce güç katacaktır. Bu uğurda harcanan emeklere katkı sağlayan değerlerimiz ise bu gücün lokomotifini harekete geçiren makinistler gibidirler. Yaptırdıkları eğitim kurumları ile vücuda getirdikleri çatı, altında sayısız insan gücünün yetişmesine ortam sağlayacaklar. Bu çatıların altında ilim ve irfan dağıtan yine yetişmiş eğitimci ve öğretimcilerde kat üstüne kat çıktıkları, bilgi, kültür, birikim, tecrübe, yenilik, gelişim, vs. birçok olguyu içinde barındırdıkları paylaşımlarını, paylaşarak, çoğalmasına, yayılmasına, yenilere de yol açmasına kaynak oluşturacaklar. Eğitim ve Öğretim ile aşılması gereken yollar kolaylıkla aşılarak, geleceğimizde aydınlığa rahatlıkla koşabilecek.

Topluma kazandırılabilecek en büyük güç, yetişmiş insan kaynakları. O’nun verimliği, üretkenliği, çalışkanlığı, azmi, çabası, gayreti ve bu gücün mimarlarının cömert tavırları, duruşları, icraatları ise her türlü takdirin üstünde, vatana, millete, ülkemize büyük fayda. Faydalardan fayda doğarken, her faydanın ilk adımı atanı, bayrak yarışında en önde koşanı. Bu yarışta yerini alan her hayırsever insanımıza şükran borçluyuz.

Şebinkarahisar’da bir güneş daha doğuyor. Bu aydınlık güneş ile zihinlere ışık, geleceğe aydınlık katması sağlanacak. Bu katkıya öncülük eden başı çeken, Şebinkarahisarlı hemşehrimiz Dursun Özbek’e sonsuz şükranlarımızı arz ediyoruz. Şebinkarahisar Özbek ailesinin eğitime öğretime yaptığı bu ciddi katkıyı asırlar boyu yad edecek.İsimleri burada abideleşecek. Hayırla anılacak. Diğer varlıklı, variyetli, Şebinli ailelere de örnek teşkil edecek. Bizlerde memlekete daha başka ne yenilikler, faydalar sağlayabiliriz acaba..? diyecekler. Kimbilir.

Topluma örnek olan değerli şahsiyetlerimize methiyeler dizmek elbetteki onların hak ettikleri bir sözlü ödüllendirme. Ancak biz Şebinkarahisarlılar methiyelere değil, gönül birlikteliklerine daha çok değer verenleriz. Biliriz ki gönülden doğanlar özdür, evladırlar. Gönülsüzlükten ne doğar? Çatısız evler, bacasız fabrika, motorsuz arabalar, tekerleksiz bisikletler..
Gönüllülükte rahmet ve bereket, günüllülükte hizmet, gönüllülükte gelecek, en iyisini, en güzelini, hep birlikte elele vermekle başlar.

Metalaşan dünyada, ruhları saran maddiyat çılgınlığının içerisinde kaybolmuş, para pul uğruna değerlerine sırtını dönen, çıkara menfaate tamah ile kul olmuş, gönülsüzlerden neler doğar. Toplum buna şahitlik eder, görerek, test ederek, görür, bilir, hisseder. Gönlü yüce insanlarımıza çok ama çok ihtiyaç olduğu aşikar. Gönlü yüce hemşehrilerimiz iyi ki varsınız. Bizler sizlerin varlığını gördükçe, memleket sevgimiz daha da çok artacaktır.

Tarih boyunca asırlara hükmeden ilim ve irfan şehri Şark-ı Karahisar, Yüce Atatürk’ün Şebinkarahisar adını vermesi ile Vilayetliği iade edilmese de, yine Vilayetlik ruhu ile, azim, çaba ve gayret ile kendisine yakışanı her zaman yapacaktır. Bağrından çıkardığı dünyaca ünlü şahsiyetlerinin gözler önüne serdiği gibi bundan sonra da değerlerine değer katmaya devam edecektir. Yurdum insanının birbirine bağlılığı, tutkunluğu, yardımseverliği, azmi ve çabası her zaman takdirle karşılanacaktır.

Şebinkarahisarlı ünlülerimizinde, toplumcu çizgileri ile dünyaya nam saldıklarını biliriz. Hümanizmi toplumla birleştiren, yerine geldiğinde öven, yerine geldiğinde eleştirmesini de bilenlerdir. Değişen bir şey yok. Ünlü olacağım diye uğraşılmaz. Toplumun görünmez altın kolyesi gibidir. Ruhlarda canlanır, hafızalarda iz bırakır. Yaşar, yaşatır.

‘Kilime vurmakla kilimi eskitemessin, sadece tozunu alırsın’ dedikleri gibidir hayat, küsmemek gerek.

Bazen öyle sözler vardır ki, bir deli söyledi, kırk akıllı çıkaramadı dediği türdendir.

Aziz Nesin’in en çok sevdiğim şiirlerinden birisi ile bitirelim ne dersiniz.?

İnsanları kendine getiren şiirler. Birer inci tanesi gibidirler.

” Taşlamalar/ Eferüm oğlum Ahmet!”

Eferüm oğlum Ehmet,
Varlığın halka rahmet!
Sakın hiç çekme zahmet,
Allah versin afiyet!

Eferüm oğlum Ehmet,
Sen bu yolda devam et!
Bir tutup bin atmalı,
Kaymağa bal katmalı!
Gık dese muhalefet,
Anasını satmalı.

Eferüm oğlum Ehmet,
Sen bu yolda devam et!
Kim derse demokrasi,
Saymalı onu asi,
Kırılmalı kafası Böyle olur siyasi!

Eferüm oğlum Ehmet,
Sen bu yolda devam et!
Her tedbiri almalı,
İktidarda kalmalı,
Her gün başka havadan
Yem borusu çalmalı.

Eferüm oğlum Ehmet,
Sen bu yolda devam et!
Ver hesabı farkiyle,
Çık yüzünün akıyle,
Kendine etme zahmet,
İsbat misbat hakkiyle.

Eferüm oğlum Ehmet,
Sen bu yolda devam et!
Baba, oğul, kız, dayı,
Çekiversin cartayı,
Sen sağsın, ben selamet,
Atlatırsak vartayı.

Eferüm oğlum Ehmet,
Sen bu yolda devam et!

Aziz Nesin “

Vardır her bir sözde keramet, anlayana selamet, anlamayana çok büyük zahmet. Hem överiz, hem döveriz derler. Bulunca menfaati süpürür giderler. Gönülden gönüle yol çizenler, arkasına da, önüne de bakmasını bilirler.

Bazı şeyleri öğretmek zordur elbet. Türk aklı bulur elbet bir gerek. Tarlaya ilk defa çıkan çocuk, tırmığın adını, ne işe yaradığını sorar babasına. O’da tırmığın tırmığına basmasını söyler. Bastığı gibi tırmığın sopası havaya kalkar, alnının ortasına vurur, canı yanar. Tırmık adı desede babası, anlatma şeklini sorar çocuk. Bir daha kolay, kolay unutmayasın diye oğul der babası.

Bizlerde öğreneceğimiz çok şeylerin olduğunu elbetteki biliyoruz. Ama bazen istemediğimiz şekillerde öğrenmiyormuyuz?

Eğitim ve öğretimle aşılacak daha çok yolumuz var. Bu yolda vefa gösterenlerden, ahirete intikal edenleri rahmetle, hayatta olanları da şükranla anıyor, yadediyoruz.

Hayır ve hasenatlarımız bol olsun.

Sağlıcakla kalın.

Güven Gürbüz

08 Mayıs 2022

Şebinkarahisar / Ankara

 

 

 

Bir cevap yazın