ALİMLER NE DEMİŞ..?

İnsan doğduğu andan itibaren ölmeye başlar ve sonunda her mezarı ot bürür. Bu dünyada dahiler doğmuştur, yetiştirilmemiştir. Durmadan çalışalım, çünkü dinlenme ölülere mahsustur. Dost bildiklerimiz kendilerini zindan kapısında belli ederler. Ne demişler; Dost yüzünden, düşman gözünden bellidir. Yaş’a gelince insan hissettiği yaştadır. Kızgın olduğunuz kişilerden intikam almak mı istiyorsunuz? Onu affedin. Bazen gönlümüz bize aklımızdan daha yakındır ona göre hareket ederiz. Unutmayalım ki insan hırsı, mutlu olamamamızın tek nedenidir.

    Senden iyilere yerini vermesini bil. Ancak unutmaki öğüdü veren, öğünü vermez. Bir şeyi ezberlemek bilmek sayılmaz bunu hiç unutma. Büyük düşünceler yürekten doğar. Cesaretli olalım cesaret bütün silahları yener. Çalışmak hayat, düşünmek ışıktır. Önce çalışıp sonra dinlenelim, dinlenmek yarı doğmaktır. iyilik yapalım iyilik iyiliği doğurur. Kitap okuyarak dinlenelim, kitap hiç aldatmayan bir arkadaştır. Düşünelim düşünmeden öğrenmek zaman yitirmektir. Düşünüyorum öyleyse varım. Acı çekenin en kuvvetli ilacı yine acıdır.

    İnsanı yücelten iki şey vardır; bunlardan biri kuşku, diğeri ise korku. Aksilikler genellikle zincirleme gelir onun için gülmeye çalışalım gülmediğimiz günler kaybolmuş demektir. Kendi kendini yenmek başarının en büyüğüdür.

  Başarıdan mutluluk doğar. Mutluluğu tatmanın tek çaresi onu paylaşmaktır. Mutlak güzellik gizli kalmaz ve güzellik aşksız olamaz. Bir gün hepimiz öleceğiz ölülerin değeri arkada bıraktıklarının acıları ile ölçülür.

    Güçlümüsünüz? Öyleyse herşeyden korkmalısınız. Alay etmeyin alay çoğu kez akıl yoksulluğundan doğar. Eğer önünde iki dert varsa sen en küçük olanı seç. Güvenmeyi bil güvensizlik başlayınca dostluk kaybolur. Hayata korkusuz bak korkusuz bakanlar ölümden korkmazlar.

    Kendini sağlam bilen hastanın tedavisi olmaz ve hastalık ölümün hizmetçisidir.  Gereksinme insana herşeyi öğretir. Erdemli olun ve erdemi hiçbir zaman altınla değişmeyin, Şunuda bilin konuşmak yaradılıştan, susmak akıldan gelir. Hiçkimse kendi isteğiyle kötü değildir.

    İnsanları devamlı suçlamayın. Gerçek ağırbaşlıdır. Bir anlık öfke herşeyi yok eder. Fırsatları değerlendirin. Fırsat yaz bulutuna benzer. Biraz dikkat büyük kazaları savuşturur. Kimse düşüncelerine hükmedemez. Anlayışlı bir insan için tek bir sözcük yeter. Yaratıcı olalım görmek yaratmanın başlangıcıdır. Bazende davranışlarımız sözlerimizi yalanlar. Bir düşmanı baıtan atmanın en iyi yolu dost olmaktır. Acı çekmeyen bilge yoktur. Bunu bilelim.

  Başarılarını gizlemek en büyük başarıdır. Doğal olan hiçbirşey utandırıcı degildir. Doğal olmakta fayda var.

04, Mart, 2001
Güven Gürbüz

Bir cevap yazın